Főlap - Menstruációs zavar - Fejlődési rendellenesség

SÖVÉNY (SEPTUM)

 

 

A korszerű, pontos műtéti módszer:  a műtéti méhtükrözés (hiszteroszkópia)

A hasfal és a méhfal megnyitása nélkül a hüvelyen át a méhüregbe vezethető eszközökkel a sövény átmetszhető.

 

SÖVÉNY (SEPTUM)

 

soveny atmetszeseK

A magzati korban kialakuló fejlődési rendellenesség miatt a méhüreget kettéosztó sövény (septum) maradhat vissza. A hüvelyen át a méhüregbe vezetett tű alakú eszközt elektromos úton magas hőmérsékletre melegítjük, és ezzel a sövényt átmetsszük. Az átmetszett sövény mindkét részét kétoldalt a méh izomfal széthúzza, így kialakul a normális méhüreg.

 

A méhtükrözéssel végezhető műtétek előnyei

 

A hasfal és a méhfal megnyitása (felvágása) nélkül a hüvelyen át a méhüregbe helyezett eszközökkel történő operáció előnye:

  • minimális a fájdalom

  • gyors a felépülés

  • nincs műtéti heg

  • több esetben nem kell a méhet eltávolítani

  • igen ritka a műtét utáni lázas állapot

 

 

 

Mit jó tudni a hiszteroszkópos műtét körülményeiről?

 

Milyen kivizsgálás szükséges a méhtükrözéssel (hiszteroszkópiával) történő műtétekhez?

- Részletes vérkép, vizelet, vércsoport meghatározás, EKG, és mellkas RTG. vizsgálat szükséges. A vizsgálatok eredményével az aneszteziológiai szolgálat ambulanciáját kell felkeresni, ahol az aneszteziológus orvos értékeli a páciens alkalmasságát a beavatkozásra, és ha szükséges, javaslatot tesz az esetleges előkészítésre.

Műtéti beleegyezési nyilatkozat

- A beleegyezési nyilatkozat aláírása nem egy nyomtatvány formális kitöltését jelenti. Fontos, hogy az operáció előtt nyugodtan, alaposan beszéljük meg a műtét lényegét és mindazokat a kérdéseket, amelyek betegünket érdeklik.

Milyen érzéstelenítésben történik a méhtükrözéssel (hiszteroszkópiával) végzett műtét?

- Ezek az operációk mély altatásban, ún. intratracheális narkózisban történnek.

Milyen műtét előtti előkészítés szükséges hiszteroszkópos műtét előtt?

- A méhüregben fekvő miómagöbök(ök), illetve a méhnyálkahártya eltávolítás előtt szükséges lehet a gyógyszeres előkészítés, így a miómagöb megkisebbedik, vértelenebbé válik, a méhnyálkahártya pedig elvékonyodik, mindez pedig megkönnyíti az operáció biztonságos elvégzését.

Milyen panaszok léphetnek fel a műtét után?

- Az operáció után előfordul, hogy egy katéter ballont helyezünk a méhüregbe másnap reggelig, ez esetleg kellemetlen lehet. Néhány napig kissé véres folyás alakulhat ki. Ez idő alatt tampon nem használható, mert ez megnövelné a fertőzés kockázatát. A műtét után fellépő enyhe alhasi fájdalom egyszerű fájdalomcsillapítókkal (Voltaren, Paracetamol) elegendő lehet.

Mennyi ideig kell a műtét után otthon maradni?

- Az otthoni pihenés ideje egyénileg változó, általában néhány nap elegendő.

Milyen szövődményei lehetnek a hiszteroszkópos műtéteknek?

- Több ezer műtét elemzése szerint 0,3-2,7 %-ban fordul elő szövődmény.

A méhfal átfúródása 1-1,5 %-ban fordulhat elő. Ha a diagnosztikus hiszteroszkóp, küretkanál vagy olló okozza, akkor elegendő lehet a páciens megfigyelése és antibiotikum adása. Előfordulhat, hogy a méhfalat meg kell varrni. Ha magas hőmérsékletű eszköz okozza az átfúródást, akkor az esetleges melléksérülés feltárásához a hasfalat célszerű megnyitni.